باغبان باشی

باغبانی

پرتقال

میوه پرتقال فقط در مناطق گرم می رسد.از لیمو ترش مقاوم تر به سرما است ولی در سرمای زیر 5- درجه سانتی گراد می میرد.این درخت نیاز به محافظت از باد و موج گرمای شدید دارد.واریته Valencia بسیار زینتی است چون گلهای سال جاری آن هم زمان با رسیدن میوه های فصل گذشته شکوفا می شود.گلها فوق العاده معطر هستند.

خصوصیات گیاهی

ارتفاع:6-10 متر                         قطر تاج پوششی:5-6 متر

درختی است با تاج متراکم و کروی و ساقه کوتاه است.پوست تنه صاف و تقریبا سیاه است.

برگ:برگها براق و سبز پر رنگ و مرکب با یک برگچه و نمای برگ ساده را می دهد.آنها متناوب،کامل و بیضوی به درازای 7-9 سانتیمتر هستند و دم برگ بالدار و باریک دارند.

واریته های پا کوتاه این درخت نیز وجود دارد.

گل:گلهای فوق العاده معطر به قطر 1-3 سانتیمتر بصورت خوشه ای در بهار شکوفا می شود.

میوه:خوراکی کروی و نارنجی رنگ به قطر 7-9 سانتیمتر و با گوشت شیرین.

واریته های Valencia میوه در تابستان می رسد و بدون هسته است.Washington Naval میوه در پاییز یا زمستان می رسد و بدون هسته است.

برای میوه دهی نیاز به گرده افشانی نیست.درخت پس از 3 سالگی میوه میدهد.

سیستم ریشه:سطحی                    سرعت رشد:متوسط

نیاز های طبیعی

آب و هوا:بهترین رشد را در مناطق حاره یا شبه حاره ای دارد.گرما را دوست دارد.ولی به موج گرمای ناگهانی و طولانی و هم چنین به یخبندان حساس است ولی مقاوم تر از لیمو ترش ها است.برودت زیر 5- درجه سانتی گراد درخت را خشک می کند.

در آفتاب و محفوظ از باد خوب رشد می کند.

نگه داری

هرس:هر سال هرس ملایم شود.شاخه ها را به سطح زمین نزدیک نگاه دارید تا میوه چینی ساده گردد.شاخه های جانبی و شاخه هایی که به طرف پایین رشد کرده اند یا بهم پیچیده را حذف کنید.چون وزن میوه،چنین شاخه هایی را به طرف پایین می کشد و فرم درخت را خراب می کند.شاخه های شکسته و تنه جوش ها و پا جوش ها را نیز حذف کنید.(بهار-قبل از شروع رشد جدید).

تغذیه:در بهار کود شیمیایی و در پاییز کود دامی پوسیده داده شود.اگر برگها زرد شده یا کوچکتر از اندازه طبیعی شدند،نشانه کمبود روی است و با کود برگی در زمستان یا اوائل بهار سم پاشی شود.حتما تمام برگها کود پاشی شوند.

آبیاری:آبیاری ضروری است.میزان آب مورد نیاز،به نوع بستر رشد،اندازه درخت و شرائط اقلیمی بستگی دارد.زهکش خوب نیز ضروری است.به زمین مرطوب آب ندهید.

آفات:کنه(نیکوتین،لیندین یا مالاتیون)مگس سفید(لیندن یا مالاتیون)کنه قرمز (مالاتیون) شته (لیندین یا مالاتیون) در موقع لزوم سم پاشی کنید.حلزون و زالو (در تابستان) با محلول های روغنی سم پاشی کنید.

بیماری ها:َAnthracnose صدمه به شاخه ها می زند و میوه را لک دار جلوه می دهد.شاخه آلوده را حذف کرده و سپس با محلول بوردو سم پاشی کنید.

پوسیدگی ریشه و تنه معمولا در طوقه تنه ظاهر می شود تقریبا همیشه به علت آب راکد اطراف طوقه بوجود می آید.وقتی بیماری در اطراف طوقه نمایان شد،اندامهای آلوده را بریده و محل زخم را با محلول بوردو آغشته نمایید.اگر بیماری کاملا طوقه را فرا گرفت،درخت را کنده محل را با بوردو ضدعفونی کنید.

گموز باعث ترکیدگی پوست تنه و تراوش شیره می شود،اندامهای بیمار و اطراف آنرا حذف کرده و محل را با بوردو و ضدعفونی کنید.

عیوب:مشکل جابجا می شود.درخت را هرگز در سرمای زمستان جابجا و یا واکاری نکنید.

+ نوشته شده در  دوشنبه شانزدهم دی ۱۳۸۷ساعت 14:0  توسط فرید  |