باغبان باشی

باغبانی

روش طرح نویسی و ارزیابی اقتصادی طرحهای تولیدی گاوداری

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و دوم خرداد ۱۳۹۲ساعت 13:56  توسط فرید  | 

باغبان خانه خود باشید...

باغبان خانه خود باشید...

احتمالا شما از آن دسته افرادی هستید که به گل و گیاه و به‌خصوص با توجه به شرایط فعلی زندگی در آپارتمان‌های کوچک، علاقه زیادی به گیاهان آپارتمانی دارید. نگهداری از این گیاهان شاید کار چندان ساده‌ای نباشد چون در صورت عدم دقت تنها مدت کوتاهی مهمان شما خواهند بود.

 همیشه به خاطر داشته باشید که گیاهان به‌طور مستقیم یا غیر‌مستقیم به نور خورشید نیاز دارند و در صورتی که گل و گیاه خاصی را خریداری می‌کنید، حتما به نوع نیاز آن به نور خورشید توجه کنید.

اگر می‌خواهید گیاهانتان طول عمر کافی داشته باشند، بد نیست که هرازگاهی با توجه به آلودگی فزاینده هوا با استفاده از دستمالی مرطوب و البته پاکیزه برگ‌ها و ساقه گیاهان آپارتمانی را تمیز کنید. گیاهان آپارتمانی و به‌خصوص پهن‌برگ‌ها همواره به مراقبت خاک نیاز جدی دارند. سعی کنید به هنگام تعویض خاک یا گلدان محل نگهداری آسیبی به ریشه‌های آن نرسد.
 
بعضا فکر می‌کنند که این ریشه‌های اصلی هستند که به هنگام درآوردن گیاه باید مورد توجه باشند حال آنکه ریشه‌های نازک نیز اهمیتی کمتر از آنها ندارند. همواره به اندازه گیاه آپارتمانی و گلدانی که برای نگهداری آن انتخاب می‌کنید توجه داشته باشید تا گل و گیاه در فضایی تنگ رشد نکنند.
 
این عمل موجب رشد کند و در ادامه از بین رفتن گیاهتان خواهد شد. نکته آخر این است که با گل و گیاهانتان صحبت کنید. شاید در ظاهر نکته عجیبی به نظر برسد اما باور کنید که گیاهان نیز جان دارند و با انتقال احساسات خود به آنها به رشد و سرسبزی شان کمک می‌کنید.
نحوه ی مراقبت از گیاه سنگی

نحوه ی مراقبت از گیاه سنگی

ـ خانواده: Aizoaceae
ـ نام علمی: Lithops Schwantesii
 
گیاه گوشتی تخم‌مرغی شکل که به بلندی ۳ سانتی‌متر می‌رسد. برگ‌ها متورم و سطح آنها دارای فرورفتگی و خطوط یا خال‌های آبی یا قرمز بوده و گل زرد رنگ آن در اواخر تابستان یا اوایل پائیز ظاهر می‌شود...


ـ نیازها:
به مکان آفتابی و مخلوطی از خاک آجر (آجر نرم شده)، خاکبرگ پوسیده، ماسه و مقدار کمی پودر حلزون خشک شده نیاز دارد. سطح خاک را با مقداری سنگریزه بپوشانید. در تابستان در فاصله بین دو آبیاری اجازه بدهید خاک کاملاً خشک شود و هنگام آبیاری روی برگ‌های گوشتی و سنگ مانند گیاه آب نریزید، در زمستان از آبیاری خودداری کنید. حداقل دمای قابل تحمل آن ۱۰- ۸ درجه سانتی‌گراد می‌باشد.
ـ ازدیاد:
از طریق کاشت بذر در اول بهار در حرارت ۲۱ درجه سانتی‌گراد و تقسیم گیاه به دو قسمت که هر کدام دارای قسمتی از ساقه باشند.

منبع: آکاایران

نحوه ی مراقبت از گیاه مینای دایمی قرمز

نحوه ی مراقبت از گیاه مینای دایمی قرمز

ـ خانواده: Compositae
ـ نام علمی: Callistephus sinensis Petit Rose Red
 
گیاه نسبتاً سریع‌الرشد با قامت عمودی، انبوه و یک‌ساله است. ارتفاع کولیتوارهای بلندقامت آن به ۶۰ و گستردگی آنها به ۴۵ سانتی‌متر، انواع متوسط به ارتفاع ۴۵ و گستردگی ۳۰ سانتی‌متر، انواع کوتاه قد به ارتفاع ۳۰ - ۲۵ و گستردگی ۴۰ - ۳۰ سانتی‌متر و انواع بسیار کوتاه به ارتفاع ۲۰ و گستردگی ۳۰ سانتی‌متر می‌رسند. انواع مختلف این گیاه دارای برگ‌های سبز، دندانه‌دار و بیضوی می‌باشند. گل‌های آنها در تابستان یا اوایل پائیز ظاهر می‌شوند...

ـ نیازها:
نور غیر مستقیم، خاک غنی با زهکش خوب و انواع بلندقامت این گیاه به قیم نیاز دارند. جهت ازدیاد طول دوره گل‌دهی مرتباً گل‌های پژمرده را می‌چینند. حداقل دمای قابل تحمل آن صفر درجه سانتی‌گراد است.
ـ ازدیاد:
از طریق کاشت بذر درون گلخانه و یا فضای آزاد در بهار صورت می‌گیرد.


نحوه ی مراقبت از گل انگشتانه

نحوه ی مراقبت از گل انگشتانه

ـ خانواده: Scrophulariaceae
ـ نام علمی: Digitalis Purpurea
 
گیاه دائمی، بومی اروپا، جنوب آفریقا و غرب آسیا که به‌صورت گیاه دو ساله پرورش داده می‌شود. خوشه‌های بلند گل‌های لوله‌ای آن در رنگ‌های ارغوانی، سفید، صورتی و زرد کمرنگ در اواخر بهار تا اوایل پائیز ظاهر می‌شوند حداکثر بلندی ۵/۱-۱ متر و گستردگی آن به ۶۰ سانتی‌متر می‌رسد...


 تمامی قسمت‌های گیاه، خصوصاً برگ‌های آن سمی هستند. این گیاه خاصیت داروئی داشته و امروزه از مواد حاصل از آن برای کنترل یا تخفیف ناراحتی‌های قلبی استفاده می‌شود.
ـ نیازها:
در شرایط متفاوت رشد می‌کند ولی در آب و هوای خنک و مرطوب و خاک سبک با زهکشی خوب رشد بهتری خواهد داشت. تحمل آن ۱۵- درجه سانتی‌گراد است.
ـ ازدیاد:
از طریق کاشت بذر در فصل پائیز امکان‌پذیر است.

نحوه ی مراقبت از گل جعفری

نحوه ی مراقبت از گل جعفری

ـ خانواده: Compositae
ـ نام علمی: Tagetes erecta
 
گیاه یک‌ساله، افراشته و سریع‌الرشد با برگ‌های سبز تیره و براق و معطر که دارای بریدگی‌های عمیق هستند. گل‌های بزرگ و پرگلبرگ آن در رنگ‌های زرد و طیف‌های مختلف رنگ نارنجی در تابستان ظاهر می‌شوند. حداکثر بلندی ۶۰ و گستردگی آن به ۴۵ - ۳۰ سانتی‌متر می‌رسد. جهت استفاده به عنوان گل شاخه بریده مناسب است...ـ نیازها:
مکان آفتابی، خاک حاصلخیز که دارای زهکش خوب باشد، جهت ازدیاد طول دوره گل‌دهی مرتباً گل‌های خشک را می‌چینند. حداقل دمای قابل تحمل آن صفر درجه سانتی‌گراد است.

نحوه ی مراقبت از گیاه کلماتیس کوهی

نحوه ی مراقبت از گیاه کلماتیس کوهی

ـ خانواده: Ranunculaceae
ـ نام علمی: Clematis montana Elizabeth
 
گیاهی است رونده و قوی به بلندی ۷ متر و گستردگی ۳ متر با گل‌های صورتی کم‌رنگ و معطر که اواخر بهار و اوایل تابستان ظاهر می‌شوند. جهت پوشش درختان بزرگ و دیوار ساختمان‌ها به‌کار می‌رود. برگ‌های آن به رنگ سبز مایل به ارغوانی است...


ـ نیازها:
به محل نیمه سایه، خاک کاملاً مرطوب با زهکش خوب و غنی از هوموس نیاز دارد. حداقل دمای قابل تحمل آن ۱۵- درجه سانتی‌گراد می‌باشد.
ـ ازدیاد:
به روش کاشت بذر تازه در ظروف کاشت در شاسی سرد، تقسیم گیاه یا قلمه نیمه خشبی در بهار و خوابانیدن شاخه در اواخر زمستان یا اوایل بهار ازدیاد می‌یابد.

نحوه ی مراقبت از گیاه گازانیا

نحوه ی مراقبت از گیاه گازانیا

ـ خانواده: Compositae
ـ نام علمی: Gazania pinnata
 
گیاه دائمی که گل‌های زرد، نارنجی آن شبیه گل مینا و داری حلقه‌ای قهوه‌ای رنگ در قسمت مرکزی چرخه گلبرگ‌ها در فصل تابستان ظاهر می‌شوند. برگ‌ها سبز مایل به آبی و خاکستری، کرکدار و دارای بریدگی‌های عمیق هستند. حداکثر بلندی ۱۵ و گستردگی آن به ۳۰ سانتی‌متر می‌رسد...ـ نیازها:
مکان آفتابی (درمکان سایه گلبرگ‌ها جمع شده و گل‌ها بسته می‌شوند)، خاک ماسه‌ای، به کم آبی مقاوم است. حداقل دمای قابل تحمل آن صفر درجه سانتی‌گراد است. 
ـ ازدیاد:
از طریق کاشت بذر در بهار و یا قلمه‌های ساقه پاشنه‌دار در بهار یا تابستان امکان‌پذیر است.

نحوه ی مراقبت از گیاه آب گرم

نحوه ی مراقبت از گیاه آب گرم

ـ خانواده: Gesneriaceae
ـ نام علمی: Achimenes Little Beauty
 
گیاه دائمی به بلندی ۲۵ و گستردگی ۳۰ سانتی‌متر است. دارای برگ‌های تخم‌مرغی شکل دندانه‌دار بوده و گل‌های قیفی شکل، صورتی تیره آن در تابستان ظاهر می‌شوند. گونه‌های این جنس به صورت طبیعی در کنار چشمه‌های آب گرم می‌رویند...


ـ نیازها:
به مکان پرنور ولی نه آفتاب مستقیم و خاک غنی از هوموس، مرطوب با زهکش خوب نیاز دارد. حداقل دمای قابل تحمل آن ۱۰ درجه سانتی‌گراد می‌باشد. پس از پایان گل‌دهی آبیاری را قطع نموده تا برگ‌ها خشک شوند سپس ریزوم‌ها را در مکانی خنک و فاقد یخبندان ذخیره و اول بهار می‌کارند.
ـ ازدیاد:
از طریق کاشت بذر یا تقسیم گیاه در بهار و تهیه قلمه در تابستان امکان‌پذیر است.
نحوه ی مراقبت از درختچه مومی

نحوه ی مراقبت از درختچه مومی

ـ خانواده: Myrtaceae
ـ نام علمی: Chamelacium uncinatum

درختچه‌ای بزرگ و گسترده، همیشه سبز که دارای برگ‌های خطی و سه گوش به رنگ سبز تیره و طول ۴ - ۳ سانتی‌متر بوده و گل‌های ارغوانی، بنفش، قرمز، صورتی یا سفید آن با قطر ۵/۲ سانتی‌متر از بهار تا تابستان ظاهر مِی‌شوند و برای استفاده به صورت گل شاخه بریده بسیار مناسب هستند... بلندی گیاه ۵ - ۲ و گستردگی آن به ۴ - ۲ متر می‌رسد.
ـ نیازها:
مکان پرنور و دور از تابش آفتاب گرم تابستان، کمپوست گلدانی که فاقد آهک باشد. در فصل بهار و تابستان خاک گلدان را نسبتاً مرطوب نگهداشته و ماهی یک‌بار با کود تعادلی مایع آن را تقویت می‌کنند. جهت کاشت در فضای باز از خاک ماسه‌ای، خنثی تا کمی اسیدی، دارای زهکش خوب و نسبتاً حاصلخیز استفاده نموده و آن را در مکان کاملاً آفتابی می‌کارند. حداقل دمای قابل تحمل آن صفر درجه سانتی‌گراد است.
ـ ازدیاد:
از طریق کاشت بذر در بهار و یا قلمه‌های نیمه رسیده در فصل تابستان امکان‌پذیر است.


+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و دوم خرداد ۱۳۹۲ساعت 8:13  توسط فرید  | 

مجموعه پس زمــینه های زیبا و دیدنی از توت فرنگی

+ نوشته شده در  شنبه چهارم خرداد ۱۳۹۲ساعت 13:29  توسط فرید  | 

مجموعه پس زمــینه های زیبا و دیـدنی با موضــوع انـگـــور!

+ نوشته شده در  شنبه چهارم خرداد ۱۳۹۲ساعت 13:26  توسط فرید  | 

لذت دیدن این تصاویر خوشمزه را از دست ندهید !

+ نوشته شده در  شنبه چهارم خرداد ۱۳۹۲ساعت 13:23  توسط فرید  | 

Confirm your registration

+ نوشته شده در  سه شنبه سی و یکم اردیبهشت ۱۳۹۲ساعت 13:20  توسط فرید  | 

آموزش ساخت وب سایت شخصی

+ نوشته شده در  سه شنبه سی و یکم اردیبهشت ۱۳۹۲ساعت 13:18  توسط فرید  | 

مطالب جدیدتر
مطالب قدیمی‌تر